Zamek Eltz

W żadnym wypadku nie wolno ominąć zamku Eltz{ IV-Xpn.-sb. 9.00-17.30, nd. 10.0017.30: 6.50 DM ): to jedna z dwu ocalałych średniowiecznych warowni wNadrenii- Palatynacie (drugą jest Marksburg, zob. niżej). Dojazd autobusem #6039 z Hatzenport do Miinstermaifeld, gdzie trzeba się przesiąść na autobus do Burg Eltz. Najeżony stożkowatymi wieżami zamek zdaje się wyrastać wprost z lasów doliny Elzbach, Pochodzi co najmniej z XII w., a rozbudowywany by! przez następne czterysta lat, pełniąc funkcję warownej siedziby różnych odgałęzień rodu Ellzów. Pędzili oni spokojny żywot aż do najazdu Bałdwina, elektora Trewiru. Oblegał on twierdzę przez dwa lata i w tym czasie zdążył wznieść zamek Trutzeltz, dokładnie naprzeciwko zamku Eltz, by bez przeszkód razić weń ciężkimi głazami. Gdy ten wreszcie padł, rodzinie Eltzów pozwolono zostać w swych dobrach w charakterze wasali Bałdwina: od tamtej pory zapanował pokój. Większość zachowanej budowli pochodzi z XV w.: w obrębie murów znajduje się kilka wież mieszkalnych zgrupowanych wokół dziedzińca wewnętrznego. Uniknął on zniszczenia przez wojska francuskie w 1689 r. tylko dzięki szczęśliwemu przypadkowi, który sprawił, że jeden z członków rodziny Eltzów służył jako oficer tej armii.

Wnętrze zamku (zwiedzanie jedynie w grupach z przewodnikiem) przetrwało niemal nietknięte od czasów średniowiecza, łącznie z oryginalnymi meblami, ozdobami i malowidłami ściennymi. Silne wrażenie wywiera sala zwana Riibenach Untersaal, z flamandzkimi arrasami z XVI w., na których przedstawiono egzotyczne, baśniowe rośliny i zwierzęta. Ściany komnaty zdobią freski, m.in. Madonna z winogronami Crana- cha. Skarbiec (Schatzkammer: dodatkowe 2.50 DM) kryje olbrzymią ilość wyrobów ze złota i srebra, porcelany, szklą, a także rozmaite rodzaje broni i zbroi, wśród których znalazła się również zbroja należąca niegdyś do cesarza Maksymiliana 1.

Regularnie każdego lata zamek Eltz przeżywa oblężenie pizez turystów, dlatego też lepiej przyjechać tu wczesnym rankiem lub w ogóle poza sezonem. Dobrze jest też przywieźć ze sobą coś do zjedzenia, jako że tutejszy bar jest wprawdzie kiepski, ale za to drogi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>