Z Boppard do Koblencji

Około 12 km na póinoe od Boppard leży BRAUBACH. Na wzgórzach za miastem (ok. 25 min spacerem) wznosi się Marksburg (zwiedzanie z przewodnikiem co godzinę: 15 III-I5 XI 9.30-17.00: 16 X1-I4 III 11.00-16.00: 4 DM), jedyne średniowieczne zamczysko w lym rejonie Nadrenii, które ocalało po dokonanych przez wojska francuskie spustoszeniach. Co cenniejsze, Marksburg nie jest bynajmniej rekonstrukcją, a rzeczywistym reliktem przeszłości. Przeważająca część budowli (w tym wieża z wieżyczkami strzelniczymi wykonana z piaskowca) postawiona została pomiędzy XII a XIV w., pozostałe umocnienia dobudowano w XVII w. Na zamku znajduje się spora kolekcja średniowiecznej broni, a także budzące grozę narzędzia tortur. Marksburg posiada też unikalny średniowieczny ogród botaniczny: natomiast lokalny sklep z pamiątkami chlubi się tym, iż znajduje się w jedynym zamku w Europie, gdzie nabyć można uwierzytelnione dokumenty średniowieczne.

Kolejnym etapem podróży jest LAHNSTEIN: niedaleko stąd rzeka Lahn uchodzi do Renu. Nie ma tu wiele do oglądania z wyjątkiem zamku Lahneck(Wielkanoe-X 10.0017.30: 3 DM), wznoszącego się ponad miastem. Opłaca się za to spędzić noc w którymś z tutejszych hoteli, np. w Jung, Bahnhofstr. 54 («02621/8001: ). Lahnstein dysponuje dwoma kempingami: Rheut-Lahn-Eck, Sandstr. 8 («02621/509Ib lub 8390) i Burg Lahneck («02621/2765 luh 2789), na terenie zamku.

Z Lahnstein można się dostać promem do RHENS (prom wyłącznie pasażerski: jeśli ktoś podróżuje samochodem, musi jechać mostem przez Koblencję). Ponad miastem góruje Konigsstuhl (Tron Królewski), przypominająca cokół pomnika kamienna platforma, gdzie tradycyjnie spotykali się elektorzy niemieccy w XIV i XV w., by wybierać władcę. Niestety, jak większość nadreńskich zabytków średniowiecza, i ten nie jest całkowicie autentyczny. Oryginał powstał około 1376 r.: większą część budowli, którą można dziś oglądać, dobudowano w ! 842 r. na fali XIX-wiecznej manii wskrzeszania germańskiej przeszłości. Zabudowane domami z pruskiego muru Rhens posiada też niemal nienaruszone, średniowieczne fortyfikacje i zbyt nieskazitelnie wyglądający ratusz.

Trochę bardziej na północ, właściwie już w Koblencji, położony jest Schinss Stolzenfels (IV-IX wt.-nd. 9.00-18.00: X III wt.-nd. I0.00-I3.00i 14.00-17.00: 5 DM), neogotycka, fantazyjna wersja XII l-wiecznego zamku, który spłonął w 1688 r., zaprojektowana przez Karla Friedricha Schinkla. Wnętrze jest przesadnie zatłoczone średniowiecznymi zbrojami, bronią i wszelkimi militariami. Najtrudniej znieść widok Sali Rycerskiej (Rittersaal), chociaż apartamenty królewskie niewiele jej ustępują.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>