Wzdłuż Museumsufer

Pomiędzy mostami Eiserner Steg i Friedensbrücke rozciąga się bulwar Schaumainkai, zwany popularnie Museumsufer, jako że tutaj właśnie ulokowało się siedem najbardziej znanych muzeów Frankfurtu. Pierwsze z nich, pod numerem 15, to Muzeum Rzemiosła Artystycznego (Museum für Kunsthandwerk: wt. i czw.-nd. 10.00-17.00, śr. 10.00-20.00: 6 DM, śr. bezpł.), które posiada jedną z największch i najlepszych w święcie kolekcji sztuki stosowanej. Mieści się w gmachu zaprojektowanym przez amerykańskiego architekta Richarda Meiera. Pochyłe rampy zamiast schodów i wewnętrzne okna bez szyb tworzą niekonwencjonainą przestrzeń wystawienniczą. Oto cztery działy, w jakich zgrupowano zbiory muzeum: europejski, z kolekcją mebli, szkła i ceramiki: islamski, w którym podziwiać można fantastyczne dywany: rzemiosł Dalekiego Wschodu, gdzie dominują wyroby artystyczne z jadeitu i laki, choć eksponowana jest również porcelana i rzeźby: oraz dział poświęcony książce i piśmiennictwu.

Pomieszczone w dziewiętnastowiecznej willi pod numerem 29 Muzeum Etnograficzne (Museum für Völkerkunde: czynne jw.: 4 DM, śr. bezpł.), pomimo niewielkiej przestrzeni, przechowuje pokaźną kolekcję masek i totemów z całego świata.

Niemieckie Muzeum Filmu (Deutsches Filmmuseum: czynne jw.: 5 DM, śr. bezpl.) przy Schaumainkai 41, pozostaje w swoim kraju bezsprzecznie poza konkurencją. Poszczycić się może olbrzymimi zbiorami z dziedziny historii filmu i przemysłu filmowego. Odwiedzający mogą nie lylko obejrzeć, ale i osobiście zapoznać się z działaniem zarówno archaicznych bioskopów, jak i nowoczesnych kamer filmowych. Muzeum zdobyło się nawet na rekonstrukcję paryskiej Grand Café, gdzie bracia Lumiere zainscenizowali pierwszy publiczny pokaz filmowy, oraz rekonstrukcję kina frankfurckiego z 1912 r. Prócz tego znajduje się tu duża kolekcja plakatów filmowych i bardzo zasobny dział fonograficzny poświęcony muzyce filmowej. W obrębie muzeum mieści się- nie mogłoby wszak być inaczej – kino (wstęp 6 DM), zaś do podziemia zaprasza sympatyczna kawiarenka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>