Wokół Trewiru

Ze wzgórz wokół Trewiru rozciąga się wspaniały widok na miasto i dolinę Mozeli. Najłatwiej można się dostać do Weisshaus. dokąd z Zurlaubener Ufer jeździ kolejka linowa (pn.-pl. 9.00-18.00, nd. 9.00-19.00: 5 DM bilet w jedną stronę, 7 DM w obie strony). Poza centrum Trewiru znajduje się kilka bardzo ciekawych kościołów, które warto obejrzeć. W bazylice św. Mateusza (BasilicaSl. Matthias) na południowym krańcu miasta przechowywana jest, jak się powszechnie uważa, głowa apostoła Mateusza. Relikwię najprawdopodobniej przywieźli z Ziemi Świętej w 1227 r. krzyżowcy. By pomieścić grób świętego i przystosować świątynię do potrzeb przybywających licznie z całego świata pielgrzymek, pochodzący z czasów rzymskich gmach rozbudowano i ponownie konsekrowano. Z zewnątrz kościół sprawia wrażenie barokowej budowli za sprawą XVI l-wiecznych modyfikacji, lecz w istocie większa jego część pochodzi z XII w. Grób św. Mateusza znajduje się na przecięciu nawy i transeplu. W krypcie ulokowane są dwa rzymskie sarkofagi, w których spoczywają szczątki śśw. Euchariusza i Walerego, pierwszych biskupów Trewiru, którym pierwotnie poświęcona była świątynia.

Na przeciwległym skraju miasta stoi kościół św. Pauliny (St. Paulinkirche), zaprojektowany przez Bałthasara Neumanna w 1757 r. i wzniesiony na miejscu budynku, zniszczonego przez Francuzów sześćdziesiąt lat wcześniej. Surowa fasada stanowi jaskrawy kontrast z pełnym kolorów i światła rokokowym wnętrzem. Przepych złoceń i alabastrów, przystrojone amorkami i misternymi wolutami kolumny oraz wspaniałe plafony tworzą przebogatą całość, której nie sposób niemal ogarnąć wzrokiem. By należycie ocenić finezję wykonania i precyzję delulu, trzeba dokładnie przyjrzeć się poszczególnym elementom dekoracji. Gdy słońce – wpadające do wnętrza przez wysokie i wąskie południowe okno – zalewa złotym blaskiem kościół, można niemal uwierzyć, iż stoi się u wrót samego raju. O takim efekcie marzył mistrz Balthasar Ncumann. Rzeźby głównego ołtarzai zdobienia na stallach chóru wyszły spod ręki JakobaTieza i zaliczane są do najpiękniejszych przykładów rokokowej ornamentyki w Nadrenii-Palatynacie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>