Wiesbaden

Przechadzka po śródmieściu WIESBADEN, oddalonego 40 km na zachód od Frankfurtu, pozwala łatwo wyobrazić sobie, jak mogło wyglądać to miasto przed stu laty, w dniach swojej świetności. W XIX wieku Wiesbaden słynęło jako elegancki kurort, do którgo zjeżdżała arystokracja z całej Europy po to, by za dnia zażywać kąpieli w leczniczych zdrojach, zaś nocą zażywać rozrywki w modnych kasynach. Dzisiejsze Wiesbaden skwapliwie korzysta z dawnego rozgłosu i wskrzeszając atmosferę minionych lat zwabia nową, bogatą klientelę. Rosyjska szlachta, stanowiąca niegdyś najliczniejsze grano stałych gości uzdrowiska, została zastąpiona przez zamożnych przedstawicieli świata arabskiego i niemieckich nowobogackich (najczęściej zdrowo podchmielonych). Jedno 7. dwojga – polubisz to miejsce, lub nie: tak czy owak, warto choć przez chwilę poddychać jego niespotykaną nigdzie indziej atmosferą.

Sercem miasta jest Dom Zdrojowy (Kurhaus). Jego budowę ukończono w 1906 roku, nadając mu wygląd neoklasyczny, zgodnie z upodobaniami o sto lat wcześniejszymi. Każde rozwiązanie przestrzenne, każdy najdrobniejszy detal podporządkowano jedne- mu celowi – spotęgowaniu wrażenia przepychu i wspaniałości. Z całą świadomością gmach ten zbudowano przede wszystkim na pokaz, jako symbol uzdrowiska. W 1949 r. otwarto tutaj kasyno gry (Spielbank). W Wiesbaden hazard kwit! w najlepsze już w 1771 r., tutejsze realia posłużyły Dostojewskiemu za pierwowzór przy tworzeniu Gracza. Literacki „Roulettenburg” miał swój odpowiednik w rzeczywistym wiesba- deńskim kasynie. W latach 1872-1949 hazard był niedozwolony w nastąpstwie zakazu wydanego przez Wilhelma I. Cesarz chciał zapobiec w ten sposób nie licującym z powagą tytułu następcy tronu rozrywkom swego syna Fryderyka III, którym książę, na domiar złego, oddawał się w towarzystwie nieodpowiedniej damy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>