Waldeck

Wysoko ponad północno-wschodnim końcem Edersee, w odległości ok. 15 km od Bad Wildungen, leży WALDECK, gniazdo dynastii wywodzącej swe imię od nazwy siedziby. Wzniesiony na wzgórzu zamek, wciąż wydaje się dumnie spoglądać na leżącą u jego stóp dolinę, podobnie jak w czasaeh feudalnego poddaństwa, ignorując przy tym zupełnie fakt, że dzisiejsze miasteczko Waldeck usadowiło się na zboczu powyżej niego. Zamek opuszczony przez właścicieli w XVII w. z biegiem lat obrócił się w ruinę. Na szczęście, został odrestaurowany i jedno ze skrzydeł zajmuje dziś wielce ekskluzywny hotel. Widok z tarasu obejmujący Edersee i okoliczne wzgórza zapiera dech w piersiach. Bogata we wrażenia może okazać się również wizyta w zamkowym muzeum (Schlossmuseum: IV-X codz. 9.30-17.ÜÜ: 3 DM). Spatrański wygląd komnat przejmuje dreszczem w równym stopniu, co widok ponurych lochów w podziemiach (tylko nieznacznie ustępujących komfortem wyższym kondygnacjom). Wśród dokumentów obrazujących historię tych ziem znajduje się fascynujący fotograficzny zapis powstawania zalewu Edersee. Towarzyszą mu rysunki dawnych wsi, które w wyniku zalania znalazły się pod wodą. Na północ od zamku jest górna stacja wyciągu linowego Waldecker Bergbahn, skąd otwartym wagonikiem można zjechać w dół wprost nad Edersee (bilet powrotny 5 DM). Obok, tuż na zachód, przy ulicy Am Klippenbcrg, ulokowało się schronisko młodzieżowe («05623/5313:

Miasteczko posiada mnóstwo hoteli, najtańszy nocleg w centrum znajdziesz w Zur Allen Post, Schulstr. 3 («05623/5093: ©). W miarę rozsądne ceny mają pensjonaty o dobrym standardzie i zachęcającym położeniu w wiejskiej okolicy: Seesehlosschen, Kirschbaumweg 4 (»05623/5113: ©) i zwłaszcza Belvedere, Bahnhofstr. 2 («05623/ 5390: ). Pod dostatkiem jest też kwater prywatnych (-@), które można rezerwować za pośrednictwem biura informacji turystycznej w środku miasta przy Sach- senhiiuser Str. 10(IV-X pn.-pt. 8.30-12.00 i 14.00-16.30: Xl-IIl pn.-czw. 8.30-12.00, pt. 13.00-17.00: «05623/6215). Jeśli nawet okaże się, że połączenie kolejowe z Bad Wildungen zostanie nadal utrzymane, lepiej skorzystać z autobusu, gdyż dworzec położony jest spory kawałek na wschód od miasta.

Słynna zapora Edertalsperre, znajduje się 2 km na południe od Waldeck, opodal wioski Edersee na wschodnim końcu akwenu. Jest ona w stanie zmieścić 202 min m’ wody. Znaczenie tego rezerwuaru pozostaje wciąż ogromne, niedawno zakończono tu prace renowacyjne. W odległości kilometra w kierunku południowym, nad brzegiem jeziora o nazwie Affoldemer See, leży Hcmfurtli. Można tu wsiąść do kolejki elektrycznej (5 DM), wjeżdżającej na wzgórze Peterskopfi podziwiać stąd jeszcze jedną niezrównaną panoramę Edersee.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>