Vogelsberg i Laubach

Vogelsberg, lekko górzysty, pokryty lasami region, jest ulubionym celem niedzielnych wycieczek mieszkańców Hesji, niezbyt za to licznie odwiedzanym przez turystów spoza jej obszaru. Masyw jest pozostałością wygasłego wulkanu Vogelsberg, o średnicy ok. 50 m, jego najwyższe wzniesienie, Taufstein, osiąga wysokość 774 m. Brak tu stromych podejść, które mogłyby być wyzwaniem dla amatorów górskiej wspinaczki, jest za to łagodny, sielski krajobraz, wymarzony na chwilę wytchnienia na łonie przyrody. Środek masywu, zwany Wysokim Vogelsbergiem (Hoher Vogelsberg), stanowi park narodowy. Na całym obszarze istnieje dobrze rozwinięta komunikacja autobusowa, nietrudno znaleźć też schronisko młodzieżowe, kemping lub inny tani nocleg.

Na zachodnim krańcu Vogelsbergu, w odległości ok. 30 km na wschód od Giessen, leży niewielkie uzdrowisko LAUBACH. Tutejszy zamek zachował pierwotny średniowieczny zrąb, otoczony przez liczne późniejsze przybudówki. Będąc prywatną własnością miejscowej arystokracji pozostaje niedostępny dla turystów. Z jednym wyjątkiem, można bowiem z rzadka (V-X ezw. 17.30) podziwiać zgromadzoną tu bibliotekę, jeden z najcenniejszych prywatnych księgozbiorów w Europie. Choć w miasteczku brak innych atrakcji, nie do pogardzenia jest wszak miła atmosfera, która pozwala rozkoszować się wolną chwilą spędzoną na przykład w kawiarni Gribel przy Friedrichstr. 2 (która posiada również pokoje do wynajęcia, »06405/1380: ©). Biuro informacji turystycznej mieszczące się przy Friedrichstr. 11 (»06405/9210) także służy pomocą w znalezieniu noclegu, Schronisko młodzieżowe ulokowało się przy Am Ramsberg (»06405/1376:

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>