Stara dzielnica żydowska w Wormacji

Na wschód od katedry, przy Neumarkt, mieści się Adlcrapotheke. Apteka jest jednym z niewielu barokowych obiektów, które przetrwały wojnę o sukcesję Palałynatu. Z tego okresu pochodzi też pobliski kościół Świętej Trójcy (Dreifaltigkeitskirche). Zachowała się tylko fasada zewnętrzna, w środku jest on całkowicie zmodernizowany. Idąc na północ wzdłuż Kammerer Strasse dochodzi się do romańskiej kolegiaty św. Marcina (Stifskirche St. Martin). Biała fasada budynku i kanciasta wieża nasuwają skojarzenia z baśniową budowlą. W lochach kościelnych przypuszczalnie był więziony niegdyś św. Marcin.

Nieco dalej na wschód, w okolicach Judengasse, leży dawna dzielnica żydowska. Znajduje się tu Stara Synagoga (Alte Synagogę: codz. 10.00-12.00 i 14.00-16/17.00: bezph). Świątynię zniszczono podczas pogromu Żydów w czasie „nocy kryształowej” w 1938 r. Po dokonaniu koniecznych renowacji otwarto ją ponownie w 1961 r. Główna późnoromańska część została wzniesiona w latach 1174-75, prawdopodobnie przez tych samych artystów, którzy zbudowali katedrę. Była przeznaczona tylko dla mężczyzn, Dopiero w 1212 r. dodano część dla kobiet. Turyści mogą zwiedzać Kaplicę Raschicgo (Ra- schi-Kapelle), czyli pomieszczenie, gdzie nauczano Talmudu, oraz usytuowaną w podziemiach rytualną łaźnię Tauchbad. W Raschi-Haus, dawnej szkole i domu spotkań mieści się obecnie Muzeum Judaików (Judaica Museum: wt-nd. 10.00-12.00 i 14.0017.00: 2 DM): posiada ono bogatą kolekcję poświęconą historii wormackich Żydów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>