Sachsenhausen – dalszy opis

Nieco powyżej Alte Brücke stoi Deutschordenshaus, trójskrzydłowy osiemnastowieczny budynek, należący niegdyś do Zakonu Krzyżackiego. Barokowa fasada zręcznie ukrywa gotycką świątynią. Kompleks budynków klasztornych został niedawno zaadaptowany na siedzibą Muzeum Ikon (Ikonen-Muzeum: wt. i czw.-nd. 10.00-17.00, śr. 10.0020.00: 2 DM, lub 6 DM łącznie z Muzeum Rzemiosła Artystycznego, zob. niżej: śr. bezph), zawierające kolekcję dziel głównie XVIII- i XIX-wiecznych. O parę kroków stąd wznosi się Kuhhirtentrum (Wieża Pastuchów), zbudowana w 1490 r. część murów warownych Sachsenhausen, która przypomina podłużną ufortyfikowaną stodołę.

Do Sachsenhausen przybywa się zazwyczaj po to, by zjeść, wypić i zabawić się w którymś z rozlicznych barów i restauracji A It-Sachsen hausen – rozciągającej się w kierunku południowym sieci ulic w okół Affentorplatz. Główną atrakcją są tu niewątpliwie winiarnie, których specjalnością jest jabłecznik. Lokale te łatwo rozpoznać po świerkowym wieńcu Fichtekranzi zawieszonym na zewnątrz oraz po swobodnej, serdecznej atmosferze panującej wewnątrz wśród usadowiony wzdłuż drewnianych ław amatorów trunku, przy którym tak ochoczo rozwiązuje się język (zob. s.19).

Na południowym krańcu dzielnicy rysuje się sylwetka 120-metrowej HenningerTurm (wl.-sb. 11.00-23.00, nd. 11,00-18.00: 3.50 DM), związanej z nazwą frankfurckiego browaru. Bilet upoważnia do wizyty w muzeum (czynne do 19.00), które ilustruje dzieje miejscowego piwowarstwa od wieków średnich po dzień dzisiejszy, a także do wstępu na taras widokowy z ładną panoramą Frankfurtu. Znajduje się tu kilka wielogwiazd- kowyclt restauracji, które można sobie spokojnie darować.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>