Rosenhöhe

W roku 1908 zakończono prace nad potężnym Gmachem Wystawowym (Ausstel- lungsgebaude: wt.-nd. 10.00-17.00) usytuowanym na szczycie Wzgórza Matyldy. Funkcję swą spełnia on po dziś dzień. Na pierwszym piętrze znajduje się kawiarnia z wystrojem pochodzącym z epoki Jugendstilu. Z połowy schodów można podziwiać oryginalną mozaikę Olbricha, która pokrywa dach pawilonu. Obok gmachu wznosi się czterdzie- stoośmiometrowa ceglana Wieża Weselna ( Hochzeitsturm), przykryta charakterystycznym dachem o kształcie przypominającym otwartą ludzką dłoń. Wieża stanowiła podarunek miasta dla księcia Ernesta Ludwika i jego małżonki w trzecią rocznicę ich ślubu, który odbył się w 1905 r. Wkrótce stała się nieoficjalnym symbolem Darmstadt, by wreszcie po latach awansować do rangi miejskiego herbu. Na szczyt wieży można wyjechać windą (wt.-nd. 10.00-18.00: 1.50 DM).

Większa część budynków na Mathildenhöhe należy do rozmaitych biur projektowych i organizacji kulturalnych, profesjonalni artyści przenieśli się na położone niedaleko Rosenhöhe. Z Olbrich-Haus można tam dotrzeć w około dziesięć minut podążając początkowo Alexandraweg, skręcając następnie w prawo w Fiedlerweg, potem w lewo w Seitersweg i wreszcie pokonując most kolejowy. W końcu lat sześćdziesiątych założono tu, w Rosenhöhe Park, nową kolonię artystyczną. (Wedle pierwotnych założeń park miał być miejscem ostatniego spoczynku członków rodziny panującej księstwu Hessen-Darmstadt.) Wejścia strzeże secesyjna Lwia Brama (Löwentor), z sześcioma posągami lwów, które umieszczono na zdobnych kolumnach. Opodal znajduje się Dworzec Wschodni (Ostbahnhof), który na prośbę cara Mikołaja I! został zbudowany na wzór prowincjonalnej rosyjskiej stacji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>