Rolandseck

Kolejne 6 km na północ znajduje się ROLANDSECK, miasteczko od niedawna należące administracyjnie do Remagen. Budynek stacji kolejowej przemianowano obecnie na Kiinstlcrbahnhof (codz. 10.00-17.00: 2.50 DM), mieści się w nim cenna kolekcja prac Hansa Arpa i urządzane są wystawy sztuki nowoczesnej. Gratis obejrzeć można rzeźby Hansa Arpa i Henry Moore’a na trawniku przed budynkiem.

Jedna z najsłynniejszych legend nadreńskieh związana jest ściśle z okolicami Ro- landscck. Pośrodku Renu, tuż za miasteczkiem, widnieje wysepka Nonnenwerth z dawnym klasztorem żeńskim. Na wieść o śmierci Rolanda, bratanka Karola Wielkiego poległego w saraceńskicj zasadzce w dalekiej Hiszpanii, miała tu ponoć przybyć jego narzeczona i złożyć śluby zakonne na krótko przed tym, jak cudem ocalały mimo rozlicznych śmiertelnych ran (odniesionych przede wszystkim w najrozmaitszych sagach) bohater przybył, by pojąć ją za żonę. Pogrążony w żalu rycerz wzniósł twierdzę Rolandsbogen na pobliskim wzgórzu, żeby choć czasem móc ujrzeć ukochaną. Niezależnie od autentyzmu opowieści, warto wspiąć się na szczyt, z którego roztacza się daleki widok na rzekę aż po leżące na północy Bonn i Sicdmiogór/e (zob. sir. 208 i 216).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>