Riidesheim i okolice

RUDESHEIM znajduje, wątpliwy raczej, powód do dumy w tym, iż corocznie odwiedza je ponad trzy miliony gości, Miasto jest ulubionym postojem na trasie zmotoryzowanych turystów, tudzież wymarzoną przerwą podczas rejsu statkiem wycieczkowym po Renie. Jak żadne inne pasuje do typowych wyobrażeń o krajobrazie nadreńskiego miasteczka – domy z pruskiego muru, sklepy z pamiątkami, wąskie kręte uliczki zbiegające łagodnie ku rzece od strony zielonych tarasów pokrytych lasem lub uprawą winnej latorośli.

Wielką lokalną atrakcją jest Drosselgasse, ulica zajmowana wyłącznie przez bary, w których turyści na ogół słono przepłacają. W Xll-wiecznej, przysadzistej twierdzy Bromserburg na zachodniej granicy śródmieścia ulokowało się interesujące Muzeum Wina (Weinmuseum: poł.I!!-poł.XI, codz. 9.00-18.00: 3.00 DM). Zgromadzono tu 21 starodawnych tłoczni winogron i ogromną kolekcję naczyń na wino. Zawiera ona m.in. piękne wazy z różnych epok, od czasów rzyskich po średniowiecze, które służyły do przechowywania i transportu trunków. Xll-wieczna wieża obronna zwana Bnosenburg i oknigła, późnogotycka Adlerturm, powstały w czasach, gdy o tutejszy odcinek Renu toczyły się zażarte boje. W północnej części miasta zachowały się także dwa domostwa średniowiecznych wielmożów: Bromserhof z oryginalnym zbiorem mechanicznych instrumentów muzycznych i Kiunkardshof o wyjątkowo dobrze zachowanej fasadzie z pruskiego muru.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>