Rheingau i Eltville

Ziemie należące do Hesji, ciągnące się wzdłuż Renu, od Wiesbaden do Lorchhausen, gdzie rozpoczyna się już kolejny kraj związkowy, Nadrenia-Palatynat, określa się nazwą RHEINGAU. Region ten, osłonięty od wiatrów łagodnymi zboczami Taunusu, słynie z produkcji najprzedniejszych niemieckich win. Rozległe winnice, senne przysiółki, ruiny starych warowni przyciągają amatorów każdego rodzaju turystyki, zarówno indywidualnej, jak i zorganizowanej przez biura podróży. Linia kolejowa łączy poszczególne miejscowości Rheingau z Wiesbaden. Podróżując samochodem masz szansę dotarcia do wielu malowniczych zakątków. Droga B42, łącząca Wiesbaden z Nadrenią- Paiatynatem, zwana jest Rheingauer-Riesling-Route i przebiega przez wszystkie ważniejsze ośrodki produkcji win. Czyż to nie urocza wycieczka, gdzie na każdym postoju można posmakować odrobinę miejscowych specjałów, a przy okazji zakupić butelkę lub dwie na pamiątkę! Rheingauer-Riesling-PJad oznacza szlak spacerowy, który prowadzi niższymi partiami pasma Gór Kheingau (Rheingau-Gebirge) – opadającej ku brzegom Renu części masywu Taunus.

Pierwszy przystanek za granicami wiesbadeńskicli przedmieści to ELTVILLE, położone przy głównej linii kolejowej zmierzającej na północ Niemiec, mające również dobre połączenia autobusowe z okolicznymi miastami. Jego nazwa kojarzy się ze świetnymi winami musującymi, a także miejscem, w którym Tomasz Mann kazał przepędzić młodość bohaterowi jednego ze swych opowiadań, hochsztaplerowi Feliksowi Krulło- wi. Nad Renem wznosi się zrujnowany zamek warowny (Butg), niegdysiejsza siedziba mogunckiego arcybiskupa elektora, a dzisiaj cel miłej przechadzki. Samo Eltville zabudowane jest domami z muru pruskiego. W późnogotyekim kościele parafialnym (Pfarrkirche) zachował się XV-wieczny fresk Sąd Ostateczny.

Niezależnie od powyższych ciekawosLek, o atrakcyjności Eltville wydaje się decydować przed wszystkim nadzwyczajnie bogata oferta dla spragnoinych jadła i napoju. Co krok spotyka się sklepy z winem, którym nierzadko towarzyszy barek, serwujący trunek i przekąskę. Wyróżniają się: Koegler, mieszczący się w XV-wiecznych murach przy Kircltstr. 5, oraz Krone, na nadbrzeżu Renu. Na koneserów czeka mnóstwo winiarni, w których mogą dowoli rozkoszować się najlepszymi rocznikami. Renomą cieszą się zwłaszcza: Weinbaus Weinpump, Rheingauer Sir. 3, i Rheingauer Hof Burgplatz 3. Smakosze piwa niech wędrują do Kleine Eltviller Brauhaus, Schwalbacher Str. 41-43, proponującego własne wyroby browarnicze, przy pogodzie także w ogródku.

Biuro informacji turystycznej mieści się przy Schmittstr. 4 (pn,-pt. 9,00-12,00 i 14,0016.30: «06123/697154). Możliwości noclegowe są dość skromne – do wyboru istnieje kilka kwater prywatnych © i cztery hotele: maleńki Winzerhaus, Wilhelmstr. 7 («06123/2370: ©): Caj Glockenhof, Marktstr. 3 («06123/61141: ): Sonnenberg, Frie- drichstr. 65 (1106123/3081: ©): i Mainzer Hof Wilhelmstr.13 («06123/5056: ©),

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>