Remagen i okolice

4 km na północ nad Renem leży REMAGEN, które sławę zawdzięcza nieistniejącemu już dzisiaj mostowi, po którym pozostały jedynie wieże wspierające. Zamieniono je na Muzeum Pokoju (Friedensmuseum: IIl-Xl codz. 10.00-17.00: 2 DM): stare fotografie obrazują historię mostu (zob. ramka).

W centrum miasta dominuje ciekawy kościół śśw. Piotra i Pawła (SS. Peter und Paul). Na przełomie XIX i XX w. mieszkańcy doszli do wniosku, że oryginalna, romań- sko-gotycka świątynia jest niewystarczająca dla rosnących potrzeb Remagen i tuż obok starego gmachu wznieśli nowy, większy, lecz wiernie naśladujący styl poprzedniego. O wiele bardziej interesująca jest Plarrhoftor – podwójna brania przed wejściem na dziedziniec parafialny. Zdobiąją rzeźby romańskiego artysty o ograniczonym, co prawda, warsztacie, lecz za to o nadzwyczaj bujnej fantazji.

Wysoko ponad miastem wznosi się kościół św. Apolinarego (Apoilinartskirche), pochodzący z połowy XIX w. Stanowi on cel popularnej, dziesięciodniowej pielgrzymki pod koniec iipea. Kościół, którego budowa zbiegła się z pracami nad ukończeniem katedry kolońskiej, jest miniaturową kopią słynnej świątyni. Wewnętrzne ściany pokryte są freskami ze scenami z Życia Chrystusa, Najświętszej Marii Panny i św, Apolinarego.

Remagen jest z pewnością najlepszą bazą w tej części Renu z uwagi na swe ccntrainc położenie. Tuż nad rzeką znajduje się kemping (»02642/22222). Hotele w pobliżu dworca kolejowego nastawione są na wycieczki autokarowe, zresztą i lak lepiej ich unikać z powodu straszliwie hałasujących całą noc pociągów towarowych. O wiele lepiej zatrzymać się na kwaterze prywatnej (©). Ich listę posiada biuro informacji turystycznej, Kirchstr. 6 (pn.-pt. 8.00-12.30 i 14.00-16.00: »02642/22572).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>