PALAIYNAT I SAARAN

ADRENIA-PALATYNAT (Rhineland-Pfalz) to legendarna kraina Niemiec. Tu nad brzegami Renu rodziły się mity germańskie i działali bohaterowie ballad. Stąd wywodzi się niemiecki epos narodowy – Pieśń o Nihehmgach (Nibelungenlied), niezwykła opowieść o herosach i królach, o bohaterstwie i złowrogich intrygach, o zbrodniach, zemście i ludzkim obłędzie. Nad Renem mieszkała cudowna, lecz prowadząca do zguby Lorelei: tu wznosiły się warownie baronów rozbójników. Wzdłuż Renu wiodły szlaki handlowe, dzięki którym rosło bogactwo i potęga kraju.

Dzisiaj po uregulowanych wodach Renu pływająstatki białej floty, a podróżni podziwiać mogą piękno wybrzeży, urwi ste skały i tarasowe winn ice, lśniące bieią miasta i ru iny niegdysiejszych warowni. Nic więc dziwnego, iż turystyka kwitnie tu znakomicie, a pocztówka, na której widnieje przełom Renu, w wyobraźni wielu obcokrajowców uosabia po prostu Niemcy.

Imię rejony nadreńskiej krainy odznaczają się równie niebanalnymi zaletami krajobrazu, by wspomnieć dolinę rzeki Mozoli, rozpoczynającej swój bieg we Francji, a uchodzącej pod Koblencją do Renu. Cieszy się ona nieco mniejszym rozgłosem, stąd też tereny nadmozelskie są o wiele mniej zdewastowane niż pobrzeża Renu, W pobliżu Remagen, bardziej na północ, do Renu wpada rzeka Ahr, która przepływa przez podobnie malowniczą krainę. Jedynie na „górskich” obszarach Hunsriick i Eifcl wszechobecne dotąd winnice ustępują miejsca opustoszałym wrzosowiskom i ciemnym lasom.

Nadrenia-Palatynat nie jest bynajmniej regionem przemysłowym, a jej stolica – Moguncja nie mieści się nawet na liście trzydziestu największych aglomeracji niemieckich. Wspaniała zabytkowa architektura i świetna tradycja Moguncji, która wraz z Wormacją (kolebką bogatej niegdyś kultury żydowskiej w Niemczech) i Spirą, należała do cesarskich miast katedralnych, dorównują wszakże naturalnym urokom okolicy. Bezcenne skarby architektury kryje Trcwir, gdzie wznoszą się najpiękniejsze rzymskie budowle po tej stronie Alp.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>