Obrzeża starego miasta we Frankfurcie

Interesująca trasa prowadzi przez zieleńce Taunusanlage i Gallus a nlage: są to połączone ze sobą tereny parkowe, które rozpoczynają się u południowego krańca Opernplatz i wzdłuż linii dawnych murów miejskich wiodą nad Men. Roztacza się stąd wspaniały widok na stary i nowy Frankfurt, ze Starą Operą na północy, dworcem głównym na zachodzie, Rómerbergiem na południowym wschodzie i wznoszącymi się wszędzie wysokimi biurowcami, którym Frankfurt zawdzięcza swą charakterystyczną panoramę. Ale – potraktuj to „ale” poważnie – jest to też ulubione miejsce miłośników heroiny i po zmroku lepiej omijać je z daleka.

Przyjemniej jest zatem udać się z Placu Opery w przeciwnym kierunku, by poprzez park Bocken heim er Anlage, mijając niewielkie jezioro, dotrzeć do Nebbienisches Gartenhäuschen – małej willi, którąw 1810 r. postawił lokalny wydawca dla upamiętnienia swego trzeciego małżeństwa. U wylotu Bockcnheimer Anlage wznosi się Eschenheimer Turm, najwyższa wieża obronna w Niemczech. Niegdysiejsze miasto opasywały mury z 42 basztami. Eschenheimer Turm, najbardziej imponująca spośród ocalałych, solidnie oflankowana, upstrzona ozdobami, wyglądająca jak produkt hoiywoodzkiej fabryki snów, jest dziełem wynalazczego umysłu Maderna Gerthenera. Spróbuj wypatrzeć dziewięć dziur układających się w kształt dziewiątki na chorągiewce, którą – jak głosi legenda – przestrzelił miejscowy kłusownik.

Niedaleko przy Stephanstrasse rozciąga się cmentarz Petersfriedhof, przez długie lata pochówek na nim stanowił przywilej elity. Na sąsiadującym z cmentarzem dziedzińcu szkolnym znajduje się grobowiec „Frau Aja” – matki Goethego. Dziesięciu minut drogi w kierunku południowym wymaga dotarcie do Staufenmauer, dwunasto- wiecznego „dziadka” późniejszych murów miejskich. Zaraz za nim najbliższa przecznica w lewo, Berliner Strasse, prowadzi do Battonstrasse i położonego przy niej kirkutu Jüdischer Friedhof: czynnego w lalach 1462-1828: znajduje się tu grobowiec rodzinny Rotschildów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>