Na południe do kolegiaty św. Pawła

Wzdłuż Judengasse biegną dobrze zachowane mury miejskie z dwiema bramami, Ra- schitor i Friesenspitze. Idąc na południc ulicą Karolingerstrasse dochodzi się do skrzyżowania Rheinstrasse i R6merstras.sc, gdzie stoi barokowy zbór luterański, kościół św. Fryderyka (Friedrichskirche). Obok znajduje się Rotes Haus (Czerwony Dom), jedyna ocalała renesansowa kamienica w mieście. Podziwiając fantazyjne, różowej barwy zwieńczenie gmachu, trudno oprzeć się wrażeniu, iż przetrwanie tak pięknego budynku nie było jedynie dziełem przypadku. Zaledwie kilka minut drogi stąd w kierunku południowo-zachodnim wznosi się jedna z najbardziej zachwycających świątyń Wormacji, kolegiata św. Pawia (Stifskirche St. Paul). Zbudowana z grubo ciosanego piaskowca, posiada nietypowego kształtu potrójną wieżę oraz charakterystyczne okrągłe romańskie okno i jest miniaturową wersją katedry. Dalej na wschód są usytuowane inne ocalałe części murów miejskich: Burgerturm, Torturm i Lutherpfbrtchen.

Torturm, potężna średniowieczna wieża i zarazem brama miejska, znajduje się kilometr od centrum, skąd najprościej do niej trafie wędrując ulicą Rheinstrasse. Obok, w 1900 r. zbudowano Most Nibclungów (Nibelungenbrticke). Mimo, że powstał przed niespełna wiekiem, silnie działa na wyobraźnię i pozwala wierzyć, iż prowadzi przezeń droga (B46) do zaklętego świata średniowiecznej legendy. Poniżej bramy można oglądać Hagenstandbild. odtworzoną w brązie scenę z Pieśni Nibelangńw. Miłośnicy arcydzieła niemieckiej epiki rozpoznają z pewnością moment, gdy po śmierci Zygfryda nikczemny Hagen topi w wodach Renu obłożony straszliwą klątwą skarb Nibeltingów.

Na północnych przedmieściach, H) min od centrum, położony jesł gotycki kościół Najświętszej Marii Panny (Liebfrauenkirche). Zbudowny z różnobarwnego kamienia, wyróżnia się wspaniałymi wieżami. Otocząją go winnice, produkujące popularne wino Liebfraumilch (czyli… „mleko Najświętszej Marii Panny”). Rodzima odmiana w niczym nie przypomina mocno słodzonej wersji eksportowej, przejść musi bowiem przez szereg specjalnych kontroli. Do najbardziej znanych marek należą Bhte Nim i Madonna.

Dworzec główny leży na północ od starego miasta: idąc od dworca prosto Wilhelm- Leuschner-Shasse w kilka minut dochodzi się do pomnika Lutra. Biuro informacji turystycznej mieści się przy Neumarkt I4 (pn.-pl. 9.00-I2.00 i 14.00-17.00: IV-X także sb. 9.00-12,00: n06241/25045).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>