Lorsch

Z Bensheim Bergstrasse wiedzie na zachód zbaczając nieco w kierunku LORSCH, które położone jest przy podrzędnym odcinku kolei, łączącym dwie główne równoległe linie biegnące między Frankfurtem i Mannheim. Rynek z pruskiego muru, podobnie jak i wszystkie inne uroki tego miejsca, są niczym w porównaniu z wybudowanym tu przed wiekami, ogromnym benedyktyńskim klasztorem (Kloster: wolny wstęp o każdej porze: zwiedzanie z przewodnikiem oprowadzającym po wnętrzach: wt.-nd. 10,00- 16.00/17.00: 4 DM), który został wpisany przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Klasztor, założony w 764 r., należał niegdyś do najpotężniejszych w Niemczech, jego opal dorównywał godnością świeckiemu księciu, odpowiadając bezpośrednio przed cesarzem. Nadzwyczajnych rozmiarów furta klasztorna (Torhalle, zwana też Kónigshaile), której powstanie datuje się na dziewiąty wiek, jest najlepiej zachowanym fragmentem karolińskiej budowli. Jej zarys wyraźnie inspirowany był ideą rzymskiego luku tryumfalnego. Podczas budowy z doskonałą precyzją dobierano i układano kamiennie tak, by tworzyły na murze mozaikę. We wnętrzu, na górnej kondygnacji, gdzie znajdowała się kaplica, można wciąż oglądać barwny cykl XlV-wiecznych fresków. Ponadto ocalała jedynie surowa dwunastowieczna kruchta (Vorkirehe): wbrew wcale pokaźnym rozmiarom stanowiła zaledwie przedsionek głównego kościoła, z kórego nie pozostało dziś nic poza ledwie widocznymi fundamentami.

Jeśli chodzi o spędzenie nocy, Lorsch jest niezłą alternatywą wobec Auerbach. Posiada jeden w miarę niedrogi hotel Gasthoj Schitlereck, Schillerstr. 27 (»06251/52301: ), i jeden luksusowy Sandhaus, Kriemhildenstr. 2-8 (»06251/5950: ). Zum Schwan- nen to nazwa renomowanej, aczkolwiek drogiej restauracji przy Nibelungenstr. 52.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>