Kobern-Gondorf i Winningen

KOBERN-GONDORE jest miastem złożonym z dwóch mniejszych osad, położonym nad rzeką Mozclą, ok. 10 km na wschód od Hatzenport. Niezwykłą atrakcję stanowi Goloring, czyli prehistoryczny cmentarz uformowany na planie koła, z okresu między 1200 a 600 r. p.n.e. W Kobern, przy Kirchstrasse, stoi Abteihof, najstarszy dom z nuiru pruskiego w Nadrenii-Palatynacie. Zbudowany w 1321 r., przetrwał w zdumiewająco dobrym stanie. Godny obejrzenia jest także zespół zamkowy. Dolny Zamek (Niederburg) przedstawia sobą już tylko rumowisko z dość dobrze zachowaną wieżą: Górny Zamek (Obcrburg) posiada niemal idealnie symetryczną, romańską kaplicę św. Mateusza (Matthiaskapeile), gdzie swego czasu spoczywały szczątki apostoła (przeniesione później do kościoła św. Mateusza w Trewirze). Gondorf ma również swój zamek (Oberburg), lecz budowlę niefortunnie przecina droga i linia kolejowa, co nie przydaje jej uroku.

Biuro informacji turystycznej mieści się przy Marktplatz («02607/1055). Najtańsze hotele to Gastko/zur Fahre, Markplatz 12 («02607/571: ) i Kastorschanke, Bahn- hofstr. 18 (102607/1259: ). Z lokali gastronomicznych polecić można Weingut Thomas Höreth («02607/647), w starym młynie, gdzie mieści się także muzeum wina. By tam trafić, należy najpierw pójść pod górę do Malthiaskapelle, a polem skręcić w drogę naprzeciwko cmentarza. Święto wina obchodzone jest po raz pierwszy na przełomie czerwca i lipca, drugi raz podczas drugiego weekendu września i wreszcie podczas drugiego weekendu października.

Święto wina obchodzi również WINNINGEN, ostatni interesujący przystanek przed Koblencją. Wybudowane z pruskiego muru miasto znane jest z najstarszego Weinfest w Niemczech, odbywa się ono na przełomie sierpnia i września. Z fontanny miejskiej zamiast wody tryska wówczas wino. Makabryczną ciekawostkę stanowi Hexenhugel (Wzgórze Czarownic), dziś jest to wprawdzie popularne miejsce majówek, lecz podczas wojny trzydziestoletniej za czary spalono tu 21 kobiet. Tuż za miastem wznosi się ogromny wiadukt, którym ponad doliną Mozeli przebiega europejska autostrada E 3!: na szczęście nie szpeci ona krajobrazu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>