Katedra i jej okolice – kontynuacja

Obok katedry stoi romański kościół św. Michała (St. Michaelskirche: codz. 1II-X 9.30- 12.00 i 14.00-17.00: Xl-lll 14.00-16.00) zbudowany na planie krzyża greckiego, na wzór Bazyliki Świętego Grobu w Jerozolimie. Jest to jedyny znaczący budynek w mieście, który unikną! modyfikacji w czasie, gdy całą Fu Idę przebudowywano w stylu barokowym. Niepozorny, wydaje się pozostawać w cieniu potężnej sąsiadki, a jednak, na swój sposób, czyni wrażenie większe niż katedra. W swoim wnętrzu zawiera-jakkolwiek poważnie zmienioną -rotundę pierwotnej świątyni, a dwie z ośmiu kolumn wspierających pochodzą z 822 roku. Nie przeocz cztemasowiecznej kamiennej tablicy, umieszczonej w barokowej kaplicy północnego transeptu, która ilustruje Mękę Pańską używając specyficznego „pisma obrazkowego”, adresowanego do ówczesnych wiernych, nie umiejących czytać: usta. na przykład, symbolizują pocałunek Judasza.

Naprzeciwko katedry znajduje sit: miejski zamek (pn.-czw., sb. i nd. i 0.00-18.00, pt. t4.00-l8.00: 3 DM). kremowej barwy budowta, projektu Johanna Dietzenhofera, spełniająca w przeszłości rolą pałacu biskupiego. W jednej z części olbrzymiego, kil- kuskrzydłowego gmachu od stu lat rezydują władze miejskie. We wnętrzach zamku na szczególną uwagę zasługuje Daalbcrgsaal, reprezentacyjna sala pokryta zagadkowymi malowidłami wyobrażającymi cztery pory roku. Zima została tu odziana w strój arlekina.

Wiele przyjemności dostarcza przechadzka po precyzyjnie wytyczonych alejkach ogrodu zamkowego (Schlossgarten) i wizyta w oranżerii (Oragnerie), jednym z najpiękniejszych świeckich budynków barokowej Fałdy. Sufit zdobi oryginalny plafon, zatytułowany SauerkrambUci i przedstawiający greckie bóstwa jedzące kiełbasę. Waza Flory stojąca przed wejściem do oranżerii, nazwana tak od wieńczącego ją posągu bogini wszelkiego ziela, jest mistrzowskim przykładem rzeźby ogrodowej. Naprzeciw zamkowego ogrodu znajdują się jeszcze dwie inne barokowe ciekawostki: Paulustor, pokryta ornamentami brama, oraz dawny posterunek strażniczy, Hauptwaehe, w którym mieści się teraz włoska restauracja.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>