Kassel

Północna Hesja leży raczej z dala od popularnych szlaków turystycznych. Kassel, jedyne większe miasto, posiada centrum, które wydaje się należeć do najmniej pociągających w całych Niemczech. Za to, na szczęście, może poszczycić się wspaniałymi parkami i fantastycznymi wręcz skarbami sztuki. Na północy regionu rozciąga się Reinhardswald, z położonym w jego granicach barokowym miastem hugenotów Bad Karlshafen. Największą atrakcję południa stanowi średniowieczne miasteczko Fritzlar. Duża część zachodniego obszaru, określana jako Waldeck, przez szereg stuleci była niezależnym od Hesji księstwem. Znajduje się tu eleganckie uzdrowisko Bad Wildungen: dworska rezydencja Arolsen: zbiornik wodny Edersee i wreszcie, stosunkowo niedawno przyłączony do tego regionu. Frankenberg z tradycyjną zabudową z pruskiego muru.

Miłośnicy sztuki kojarzą nazwę KASSEL z wielką wystawą sztuki współczesnej cfocu- menta, organizowaną tu co pięć lat. Prawdziwy charakter Kassel określa wszakże przemysł. Jako siedziba wielkich fabryk zbrojeniowych miasto stało się celem ciężkich bombardowań podczas ostatniej wojny, doznając potwornych zniszczeń. Niemal wszystkie budynki śródmieścia pochodząz lat pięćdziesiątych i jako takie nie odznaczająsię szczególną urodą. Na szczęście, Kassel należy zarazem do najbardziej zielonych miast w Niemczech, głównie dzięki nadzwyczaj rozległemu Wzgórzu Wilhelma (Wil- helmshóhe). Przechowuje też wiele cennych pamiątek z czasów swojej wielkiej świetności, które rozpoczęły się wraz z przybyciem hugenotów wypędzonych z Francji pod koniec XVII wieku: trwały nieprzerwanie przez następne stulecie, gdy Kassel czerpało korzyści ze swej pozycji stołecznego miasta i osiągnęły kulminację w latach 1806-13, gdy stało się monarszą siedzibą Królestwa Westfalii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>