Karden, zamek Eltz i okolice

11 km od Cochem leży KARDEN: znajdują się w nim domy pochodzące aż z XII w. Na przestrzeni trzystu lat budowano kolegiatę św. Kastora (Stifiskirchc S(. Kastor), dobitnie świadczy o tym mieszanka stylów – budynek jest na poły romański, na poły zaś gotycki. Mimo, że jest niewielkich rozmiarów, proste, białe linie fasady czynią zeń jeden z najurodziwszych kościołów w dolinie Mozeli. We wnętrzu świątyni można podziwiać Męczeństwo JW. Stefana – piękny boczny ołtarz z początków XVII w., a także lekko spłowiałe malowidło, na którym, w sposób zdumiewająco bliski współczesnemu, ukazano Chrystusa. Za miastem, na południowym brzegu Mozeli, wznoszą się wtopione niema! w skały zamki – odrestaurowany XII-wieczny Wildburg i zrujnowany Hurg Trels, pochodzący z X! w.

Za Karden dolina Mozeli poczyna tracić swój niepowtarzalny, specyficzny charakter, warto jednak zatrzymać sięjeszcze w rozłożonym tuż nad rzeką HATZENPORT. Miasto skupia się wokół dwu romańskich, kamiennych kościołów i starej, lecz starannie odnowionej Wieży Promowej (Fahrturm), W BRODENBACH, na przeciwległym brzegu Mozeli znajduje się schronisko młodzieżowe, Moorkamp 7 («02605/3389: oraz kemping, Rhein-Mosel-Str. 63 («02605/1437).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>