Hbchst

Goszcząc we Frankfurcie, warto odwiedzić przedmieście Höchst (S-Bahn, linia #1 lub #2 z dworca głównego lub Hauptwache), które słusznie kojarzy się z nazwą koncernu chemicznego Hoechst. Jakkolwiek nieco w cieniu zakładów przemysłowych, znajduje się tam urodziwa, choć niewielka starówka. Interesującym obiektem jest z pewnością Balongaropalast przy Balongarostrasse 109, barokowa kamienica, aż nadto grzesząca właściwym temu stylowi nadmiarem. W przylegających doń ogrodach odbywają się od czasu do czasu przedstawienia teatralne pod gołym niebem. Przy tej samej ulicy pod numerem 186 znajduje się Dalbcrghaus, mała fabryczka porcelany o tradycjach sięgających XVIII w. Za sporą sumę można nabyć repliki historycznych już dzisiaj figurek pasterzy i pasterek oraz towarzyszących im owieczek. Przy Schlossplatz wznosi się re- nesansowy zamek i siara Wieża Celna (Zollturm), w której mieści się lokalne muzeum. Sponsorowane przez zakłady Hoechst, wicie miejsca poświęca ukazaniu historii fabryki. Na wschód od muzeum położony jest kościół św. Justyniana (St. Justiniankirche), z pewnością najstarsza świątynia w granicach Frankfurtu. Do dziś zachowała w nienaruszonym stanie nawę pamiętającą epokę Karolingów, absydę usunięto w czasie gotyckiej przebudowy.

Ze starego miasta zabierze cię autobus #54 i powiezie w dół Höchster Farben Strasse: podczas jazdy można oglądać rozciągający się po lewej stronie, aż do brzegów Menu, olbrzymi kompleks zakładów chemicznych. Na szczególną uwagę zasługują budynki administracyjne, kształtem przypominające katedrę. Ich twórcą był secesyjny architekt Peter Behrens i są to bodaj najbardziej estetyczne budynki fabryczne, jakie kiedykolwiek powstały. Linia autobusowa dociera do Zeilsheim, tuż po wojnie prosperował tu największy w całych Niemczech czamy rynek. Okolice Coburger Strasse zajmują charakterystyczne domki Arbeiter Kolonie Zcilsheim, typowe, zbudowane na przełomie wieków mieszkania dla robotników zakładów Hoechst.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>