Friedberg

Linia S-Bahn, podążając z Bad Homburg w kierunku północnego wschodu dociera do miejscowości FRIEDBERG, gdzie łączy się z główną drogą kolejową prowadzącą do Giessen. Nie przegap więc okazji, podróżując w jedną lub w drugą stronę, aby zatrzymać się w tym mieście, które zasługuje na wizytę z uwagi na kilka jedynych w swoim rodzaju historycznych pamiątek.

Na najdalszym północnym skraju śródmieścia stoi zamek warowny (Burgj, wzniesiony w dwunastym stuleciu przez Fryderyka I Barbarossę (Rudobrodego). Mierząc 325 m długości i 200 m szerokości, potężna budowla szczyci się mianem największego zamku w Niemczech. W rzeczywistości stanowi ona rodzaj otoczonej murami, miejskiej twierdzy, w obrębie której znalazło się sporo domów wybudowanych w późniejszych stuleciach. Ogród zamkowy (Burggarten) doskonale nadaje się na przechadzkę, ponadto możesz wspiąć się na XIV-wieczną Wieżę Adolfa (Adolfsturm: poł.lll-X wt.-nd. 10.00-12.00 i 13,00-18.00: 2 DM), skąd roztacza się szeroki widok na Wetlerau.

Pokonując parę przecznic w kierunku południowym, można dojść do przykrytej kopułą Łaźni żydowskiej (Judenbad: wt.-pl. 9.00-12.00 i 14.0017.00, sb, 9,00-12.00, nd. 10.00-12.00: 2 DM), pochodzącego z poi. XIII w. miejsca rytualnych ablucji, będącego jednym z nielicznych zabytków średniowiecznej kultury żydowskiej, jakie zachowały się w Niemczech. Podążając wciąż w obranym kierunku, zbliżysz się do centrum, prowadzony z daleka przez wieże miejskiego kościoła (Stadtkirche: wt. i czw. 14.00-16.00, nd. 14.00-16.00). Niedokończona fasada gotyckiej świątyni sprawia niezwykłe wrażenie, w halowym wnętrzu znajduje się kilka cennych dzieł sztuki sakralnej, m.in. Madonna Friedberska.

Spessart. podzielony między Hesję i Bawarię, stanowi najrozleglejszy, ciągnący się nieprzerwanie, pokryty lasem obszar wyżynny w Niemczech. Jego większa część została objęta statusem parku narodowego (Naturpark), lecz nie brak tu i miast, które usadowiły się w dolinie Kinzig, rzeki naturalnie oddzielającej ten region od Vogelsbergu. Najbardziej godne uwagi to Celnhauscn, przez długi czas cieszące się przywilejami Cesarskiego Wolnego Miasta i Steinau, rozsławione przez Braci Grimm. Na wprost pierwszego z nich, po przeciwnej stronie doliny leży Biiddingen, malowniczy gród z czasów feudalnych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>