FRANKFURT NAD MENEM

Rozpostarty nad brzegami Menu, parę zaledwie kilometrów od jego ujścia do Renu, FRANKFURT (Frankfurt am Main) jest.., stolicą, której Niemcy nigdy właściwie nie miały. Odebrano mu niejedną okazję po temu, aby otrzymał rolę, do której zarówno historia jak i centralne położenie geograficzne szczególnie zdawały się go predestynować. Także i dziś sprostałby tej roli – jako miasto będące siłą napędową niemieckiej gospodarki, jako potężne centrum finansowe z liczbą 388 banków, na czele z wszechmocnym Bankiem Federalnym (Bundesbank). To prawdziwie nowoczesna i międzynarodowa metropolia, węzeł komunikacyjny zachodniej części Niemiec, miasto, gd2ie interesy handlowe przeplatają się z bujnym życiem towarzyskim. Tutejsza gorączkowa atmosfera w niczym nie przypomina sennej głębi kraju. Dla wielu podróżujących Frankfurt będzie początkiem spotkania z Hesją. Sam jest na tyle atrakcyjny miastem, iż w pełni zasługuje na to, by spędzić w nim parę dni, nie traktować go jedynie jako bazy wypadowej.

Podczas wojny ponad potowa zabudowań, w tym niemal całe śródmieście, uległa zupełnemu zniszczeniu. Odbudowie przyświecała raczej myśl o wprowadzaniu innowacji i ulepszeń, niźli troska o restaurację ocalałych budowli w dawnym kształcie. Uzyskana w rezultacie nowoczesna sylwetka miasta przypomina bardziej Nowy Jork, aniżeli niemieckie aglomeracje, i również ten fakt jest przyczyną, dla której Frankfurt cieszy się opinią jednego z najbardziej zamerykanizowanych miast Europy. Zarazem jest znany jako wspaniale rozwinięty ośrodek kultury i sztuki. Na ich cele wydaje się tu więcej niż gdziekolwiek indziej w Europie. Niezależnie od tego ulubioną rozrywką frankfurt- czyków pozostaje popijanie wieczorami Ebbelwi – miejscowego wina jabłkowego – w winiarnach na wolnym powietrzu na przedmieściu Sachsenhausen.

Także nocą nadmeneńska metropolia nie przestaje tętnić życiem. Frankfurt pełni rotę centrum rekreacyjno-rozrywkowego całej Hesji, dysponując dużą liczbą teatrów, galerii oraz znanych muzeów, których większość skupia się wzdłuż południowego brzegu Menu, tzw. Muscumsufer, w Sachsenhausen. Frankfurt to miasto swobodne i tole- i 16.00-18.30). Bilety na tramwaje, S-Bahn i U-Bahn należy kupować w niebieskich automatach, natomiast na autobus u kierowcy. Z dworca głównego do śródmieścia łatwo dotrzeć spacerem w ciągu kwadransa. Można też wsiąść do tramwaju #11 i przejechać przez sam środek starego miasta. Podróż taksówką z lotniska do centrum zabiera ok. 25 minut i kosztuje 30-40 DM.

Frankfurt ma dwa główne biura informacji turystycznej. Jedno z nich znajduje się na dworcu głównym, naprzeciwko peronu 23 (pn.-pt. 8.00-21.00, sb. 8.00-20,00, nd. 9.30-20.00: »2123 8849). Drugie biuro inforameji turystycznej mieści się w sercu miasta, przy Rómerberg 27 (codz. 9.00-18.00, »2123 8708).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>