DOLINA MOZELI

Źródła Mozeli (Mości) wypływają u podnóża gór Wogezów we Francji. W Niemczech rzeka płynie pomiędzy pasmami Eifel i Hunsriick, a pod Koblencją wpada do Renu. Dolina Mozeli kojarzy się powszechnie z winem i rozległymi winnicami pokrywającymi nasłonecznione stoki. Nie brak tu malowniczych zamków i innych pamiątek przeszłości. Turyści – w przeciwieństwie do młodszego pokolenia Niemców- tłumnie odwiedzają te strony, zmieniając w sezonie najpopularniejsze miejscowości, jak np. Cochom. w potwornie zatłoczone ludzkie rojowiska.

Na szczęście w niektórych zakątkach nad Mozelą przetrwała owa niepowtarzalna atmosfera, która przed wiekami tak urzekła Rzymian. Siady rzymskiej cywilizacji można tu napotkać niemal na każdym kroku. Imponującym świadectwem antycznej przeszłości jest przede wszystkim Trewir, ze znakomicie zachowanymi starożytnymi zabytkami. Należą one do jednych z najlepiej utrzymanych w Europie Północnej. Z doliną Mozeli zapoznać się można pobieżnie w ciągu czterech, pięciu dni, dokładne zwiedzanie wymaga jednak przynajmniej dwa razy tyle czasu.

Trewir „Trewir istniał I300 lat przed Rzymem!” – obwieszcza napis na jednej z zabytkowych budowli miasta. Sporo w tym przesady, bo choć TREWIR (Trier) jest rzeczywiście najstarszym niemieckim miastem, to założyli je właśnie Rzymianie. Pełniąc ongiś rolę stolicy Zachodniego Cesarstwa i rezydencji cesarza Konstantyna, Trewir stał się ważnym ośrodkiem we wczesnych wiekach chrześcijaństwa. Dzięki temu zyskał w średniowieczu i latach późniejszych niebagatelne znaczenie polityczne. Arcybiskup Trewiru zaliczał się do grona siedmiu elektorów cesarskich.

Obecnie, zszedłszy już ze światowej sceny, Trewir jest po prostu głównym miastem w górnym biegu Mozeli. Mimo burzliwych dziejów zachowała się tu w dobrym stanie zdumiewająca ilość zabytków, zwłaszcza – jak wspomniano wyżej – rzymskiego pochodzenia. Wystarczyłyby one w zupełności, by umieścić Trewir na liście tych miejsc w Nadrenii-Palatynacie, których ominąć nie wolno,

Główny dworzec kolejowy (Haupthitlmhof) leży na końcu Theodor-Heuss-Al lee, 10 min drogi od głównej bramy starego miasta. Przy niej mieści się biuro informacji turystycznej (l-ll pn.-sb. 9.00-17.00: III pn.-sb. 9.00-17.00, nd. 9.00-13,00: I.IV-15.X1 pn.- sb. 9.00-18.30, nd. 9.00-15.30: I5.XI-31.XI1 pn.-sb. 9.00-18.00, nd. 9.00-13.00: tr978080). Wszelkich wiadomości na temat bieżących wydarzeń kulturalnych w mieście dostarcza wydawany przez biuro miesięcznik Derfröhliche Steuermann. Można też popłynąć statkiem, rejsy po Mozeli, w obu kierunkach, rozpoczynają się na Zur- laubener Ufer (szczegóły w ramce na sir. 162). Mitfahrzentrale znajduje się na Karl- Marx-Str. 15 (»44322). W Trewirze można znaleźć nocleg na każdą kieszeń. Najciekawsze są hotele na obrzeżach miasta.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>