Centrum Fuldy

Aby dotrzeć do deptaku w centum miasta, należy minąć Hauptwaehe i posuwać się wzdłuż Friedrichstrasse. Wznosi się tam miejski kościół parafialny (Stadtpfarrkirche), barokowym wyglądem doskonale harmonizujący z otoczeniem, oraz zakłócający tę harmonię Stary Ratusz (Altes Rathaus) z fasadą z muru pruskiego. Nieopodal znajduje się dawna szkoła jezuicka (Altc Stadtscluilc), będąca dziś siedzibą Muzeum Vorderan (wt.-nd. 10.00-18.00: 4 DM), którego zbiory obejmują eksponaty z dziedziny archeologii i historii naturalnej oraz dzieła sztuki. Można tu również zobaczyć Fuldamiig, pojazd na trzech kolach, wytwarzany w Fuldzie, swego czasu ogromnie popularny na ulicach niemieckich miast. Na koniec warto odnaleźć Heinrichstrasse, stanowiącą wschodnie przedłużenie Schtoss Strasse, przy której mieści się Biblioteka Heska (Hessische Landesbibliothek: pn.-czw. I0.00-I2.00 i I4.00-I6.00, pt. I0.00-I2.00: bezpl.). W stałej ekspozycji można tu oglądać Biblię Gutenberga oraz przepięknie iluminowane manuskrypty.

Fantastyczna panorama Fuldy i okolicznych wzniesień Vogelsbergu i Rhónu roztacza się z czterystumetrowego wzgórza Petersburg, ok. 4 km na wschód od miasta. Na jego szczycie znajduje się kościół św. Piotra (Peterskirche), najpiękniejsza spośród grupy czterech świątyń wzniesionych wokół Fuldy. W krypcie, będącej pozostałością sakralnej budowli istniejącej na tym miejscu już w IX wieku, przetrwały oryginalne freski z tamtych odległych czasów. Kościół uzyskał nowy kształt podczas przebudowy w XV stuleciu, zachowały się jednak wspaniale romańskie płaskorzeźby zdobiące elementy konstrukcji. Na zachodnim brzegu rzeki Fuldy, na przedmieściu miasta, wybudowano kościół św. Andrzeju (St. Andreaskirchc), godzien obejrzenia z uwagi na freski z X i XI stulecia, które przetrwały w krypcie w prawie nienaruszonym stanie. (i kilometrów na południowy zachód od Fuldy znajduje się najpiękniejsza barokowa rezydencja Hesji, zwana zamkiem Fasancrie (Schloss Fasancrie: zwiedzanie z przewodnikiem, IV-X, wt.-nd. 10.00 12.00 i 13.00.17.00: 4 DM). Pałac wzniesiono w XVIII w, ogromnym nakładem kosztów. Mimo to w niedługim czasie kapryśna moda, której chętnie ulegała niemiecka arystokracja, nakazała nowym właścicielom, elektorom księstwa Hcssen-Kassel, przebudować rezydencję stosownie do upodobań klasycyzmu. Jeśli poczujesz zmęczenie i przesyt podziwiając sala za salą nieprzebrane bogactwo ozdób z fuldańskiej porcelany, możesz pokrzepić się filiżanką kawy w eleganckiej kawiarni zanikowej, Schlosscą/e, lub pospacerować po rozległym, wspaniałym parku.

Dworzec główny położony jest na północno- wschodnim obrzeżu centrum Fuldy. Biuro informacji turystycznej mieści się w obrębie zamku, przy Schloss«. I (pn.-pt, 8.30 – 12.00 i 14.00-16.30, sb. 9.30-12,00: «0661/102345).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>