Bergpark

Na północ od zamku leży Ballhaus, niewielki klascystyczny budynek wzniesiony w 180S r. na rozkaz Hieronima Bonaparte według planów Leo von Klenze, który jako architekt zasłynął później w Monachium. Pierwotnie budynek przeznaczony był dla teatru, dwadzieścia lat później zamieniono go na salę balową, dzisiaj spełnia funkcję sali wystawowej. Na przeciwległym brzegu jeziora rysują się miny zamku Löwenburg (zwiedzanie z przewodnikiem III-X wt.-nd. 10.00-16,00, XI-II wt.-nd. 10.00-15.00: 4 DM), który w rzeczywistości zamkiem nigdy nie był. Rządzący u schyłku XVIII stulecia elektor Wilhelm l, urzeczony epoką feudalną, kiedy to-wedle niego-panował lad i dobrowolnie zachowywana hierarchia społeczna, rozkazał zbudować średniowieczne ruiny wraz z imitacją kratownicy u wrót i zwodzonym mostem. Tyleż w tym pomyśle urzeczenia rodzącym się romantyzmem z jego kultem dawności, co iiytacji możnowladcy z powodu wrzenia politycznego i zamieszek rewolucyjnych.

Z miłującej przepych epoki baroku pochodzi kunsztownie zagospodarowany ogród, Bergpark. Spogląda nań sławna statua Herkulesa, która nie grzeszy doskonałymi proporcjami, lecz mimo to stanowi ukochaną rzeźbę kasselczyków i symbol miasta. Posąg umieszczony jest na szczycie osobliwej, przypominającej schodkową piramidę, konstrukcji, będącej z kolei zwieńczeniem zameczku, o czysto dekoracyjnej funkcji, zwanego Oktogoncm. Jednakże największą atrakcją parku jest imponująca kaskada wodna: spływa ona ze stoków Habichtswaldu poprzez 885 progów (długość strugi wynosi 250 m). Kulminacyjnym momentem dnia (latem w śr., nd. i dni świąteczne) jest otwarcie śluz u stóp monumentu Herkulesa o 14,30, dzięki czemu woda tryska wspaniałym wodospadem prosto do fontanny znajdującej się u stóp zamku.

U wschodniego wejścia do parku, przy Wilhelmshöher Allee 361, mieści się supernowoczesny kompleks rekreacyjny Kurhessert-Therme, zawierający kąpieliska z wodami geotermalnymi, sauny oraz specjalne baseny, gdzie sztucznie wzbudzane prądy wodne dokonują naturalnego masażu: jest tu nawet kino i restauracja (pn., wt., czw. i nd. 9.00-23.00, śr., pt. i sb. 9.00-24.00: 16 DM za 90 min lub 39 DM za cały dzień).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>