Bazylika Konstantyna i jej otoczenie

Od kościoła Najświętszej Marii Panny ulica o tej samej nazwie (Liebfrauenstrasse) prowadzi – mijając po drodze wytworny barokowy pałac Kesselstadt – na Konstantinplatz, do bazyliki Konstantyna, zwanej też Aula Palatina (Konstantinbasilika: IV-X pn.-.sb. 9.00-18.00, nd.ll.00-l8.00: XI-IV wt.-sb. II.00-12.00 i 15.00-16.00, nd.l 1.00-12.00: bczpl.). Pochodząca z310r. n.e. bazylika jest ogromną budowlą z cegły, która w przeszłości stanowiła część pałacu Konstantyna. Obok Porta Nigra jest to chyba najbardziej imponujący z rzymskich zabytków Trewiru. Kościół powstał pierwotnie jako Aula Palatina (Sala Tronowa) cesarza Konstantyna i temu zawdzięcza swe gigantyczne rozmiary: 30 m wysokości i 75 m długości. Na podziw zasługuje konstrukcja, obywająca się bez żadnej przypory, kolumny, bądź jakiegokolwiek innego dodatkowego wspornika. Obecnie, jak przystało na świątynię protestancką, bazylika odznacza się nieco surowym wyglądem, jednak w czasach rzymskich cechował ją bogaty, pełen przepychu wystrój, stosownie do – krótkotrwałej wprawdzie – roli cesarskiej siedziby. Latem o godz. 15.0Ü przewodnik oprowadza po wykopaliskach mieszczących się pod kościołem.

W pobliżu stoi Pałac Elektorski (Kurfürstliches Palais) z początków XVII w. Była rezydencja arcybiskupów mieści obecnie urzędy lokalnej administracji. Budynek pozostaje jednak w cieniu przylegającego doń Rokokowego Pałacu Książąt Elektorów (Rococo-Palais der Kurfürsten) wzniesionego w 1756 r. z rozkazu pewnego arcybiskupa, który uznał, iż poprzednia siedziba stała się dlań niewystarczająca. Kiedy około 1794 r. przeminęła moda na rokoko, ostatni arcybiskup elektor przeniósł się do bardziej stylowej, klasycystycznej rezydencji w Koblencji. Mimo tego, iż rokokowego pałacu nie oszczędzały dziejowe burze, fasada przetrwała w dobrym stanie i dzisiaj podziwiać ją można z pałacowego ogrodu (Palastgarten), w którym roi się od rzeźb z epoki rokoka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>