Bad Wildlingen

Bad Wildlingen powstało w obecnym stuleciu w wyniku połączenia dwóch sąsiadujących z sobą gmin. Położone jest wśród lesistego krajobrazu w odległości zaledwie I0 km na zachód od Fritzlar. Dzisiejsze centrum, w przeszłości należące do Niederwildungen. stanowiło ufortyfikowaną osadę ścieśnioną na małym wzgórku. Nad miastem góruje bryła miejskiego kościoła. Jego chlubą jest ołtarz skrzydłowy, będący wybitnym przykładem dworskiej odmiany gotyku, zwanej gotykiem międzynarodowym, ozdobiony ponadto pięknymi i znakomicie zachowanymi malowidłami westfalskiego mistrza z XV w. Conrada von Soest. Trzynaście kwater ilustruje Zycie Jezusa, w sposób daleko przewyższający konwencjonalne przedstawienia, zawierając wiele, nierzadko komicznych, epizodów. W prezbiterium umieszczono dwa przepyszne barokowe monumenty upamiętniające władców z dynastii Waldeck.

W bezpośredniej bliskości centrum od zachodu, ciągnie się Brunnenallee, główna promenada uzdrowiskowej części miasta. Na jej końcu wznosi się secesyjny pałac Fürstenhof, od zawsze cieszący się renomą najlepszego sanatorium w Bad Wildlingen. Poza nim roztacza się Park Zdrojowy (Kurpark), łączący się niezauważalnie z lesistymi wzgórzami okolicy. W oddali widać późnoklasycystyczny budynek, mieszczący stację pomp, zwany Wandelhalle.

Na wysokim wzniesieniu, na północ od centrum, leży dzielnica stanowiąca w przeszłości samodzielne miasteczko o nazwie Altwlidungen. Książęta Waldeck mieli tu dodatkową rezydencję na zamku Friedrichstein (Schloss Friedrichstein: IV-X wt.-nd. 10.00-13.00 i I4.00-I7.00: XI-III wt.-nd.14.00-16,00: 3 DM, sb. bezpł.).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>