Bad Homburg von der Hohe – dalszy opis

Wielką przyjemnością będzie spacer po rozległym Parku Zdrojowym (Kurpark), zaprojektowanym przez Petera Josepha Lenna. Przy głównym trakcie zwanym Brunnenallee tryska aż siedem źródeł, z których największą sławą cieszy się wkomponowany Zdrój Elżbiety (Elisabethenqelle), w zgrabną konstrukcję neoklasycznego pawilonu. W samym sercu parku stoi szacowny wilhelmiański budynek, Kaiser-Wilhelm-Bad, będący w dalszym ciągu głównym miejscem zabiegów leczniczych. Niedaleko znajduje się kasyno gry (Spielbank: codz. 15.00-2.30), które mieni się być najstarszym na świecie. Jego założycielem,w roku 1841, był Francuz François Blanc, który po zakazie hazardu w Niemczech wydanym w 1872 r„ musiał szukać schronienia dla swego interesu w Monte Carlo. Odpowiednie odzienie jest podstawą uzyskania prawa wstępu: obowiązują następujące minimale stawki: 5 DM ruletka i 10 DM blackjack. Podjążając parkową aleją na wschód, dotrzesz do głównego kompleksu kąpielowego, Term Taunus (Taunus-Therme: pn.,wl.,czw. i nd. 9.00-23.00, śr.,pl. i sb. 9.00-24.00: 2 godz. kąpieli 22 DM, cały dzień 44 DM). Poza tym godne uwagi są dwie, nieco egzotyczne w tym krajobrazie, male budowle z przełomu wieków: Kościół Rosyjski (Russische Kirche) blisko południowej krawędzi parku, oraz Świątynia Syjamska (Siamesischer Tempel) w północno-zachodnim rogu, dar wdzięcznego króla Syjamu, który swego czasu z wielkim ukontentowaniem i pożytkiem dla zdrowia zażywał homburskich wód.

Na koniec warto jeszcze odwiedzić Saalburg, oddalony o 7 km w kierunku Usingen, dokąd regularnie kursują autobusy. Jest to zeszłowieczna rekonstrukcja fortu rzymskiego (codz. 8.00-17.00: 3.00 DM), która pozwala wyobrazić sobie, jak przed wiekami wyglądało życie warownej placówki strzegącej rubieży cesarstwa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>