Arolsen

Na początku XVIII w. książę Waldeck zapragnął zbudować nowe miasto, które stałoby się rezydencją jego dworu. Wybór padł na AROLSEN, położone na północy książęce go terytorium, w odległości 45 km od Kassel. Wedle pierwotnych zamierzeń miała tu powstać miniatura Wersalu, lecz ich realizacja wciąż napotykała na przeszkody wynikające z niedostatku funduszy. Pod wieloma względami Arolsen stanowi przeciwieństwo Waldeck. Oba miasteczka łączy natomiast ich letniskowy charakter. Kilkadziesiąt lat temu, tuż na wschód od Arolsen, powstał sztuczny akwen Twistesee, który dzisiejszym wczasowiczom pozwala korzystać z kąpieli i innych form wodnej rekreacji.

Na wschodnim krańcu Arolsen znajduje się przypominająca kształtem podkowę pałacowa rezydencja (Residenzschloss: zwiedzanie z przewodnikiem codz. IV 11.00 – 15.00, V-IX I0.00-I7.00: 5 DM), do dziś zamieszkana przez potomka niegdysiejszej rodziny panującej. Wersalski pierwowzór odbija się w ogrodowym otoczeniu pałacu, jego wnętrza mająjednak zdecydowanie skromniejszy charakter. Zaważyły na tym trudności finansowe. Przeciągające się ponad wiek prace w pałacowych wnętrzach pozwalają dziś obserwować zmiany ówczesnych gustów co do ich wystroju. Sala Ogrodowa (Gartensaal) zyskała bogatą rokokową dekorację ze stiuku, reprezentacyjna Wielka Sala (Grosser Saal) odznacza się natomiast klasycystyczną surowością. Wiele mniejszych pokoi urządzono w ciężkawym stylu empire. Sala Athambra (Alhambrasaal), naśladująca słynny pałac w Grenadzie, stanowi kiczowatą romantyczną stylizację.

Pozostałe budynki w miasteczku noszą wyraźne piętno związku z książęcą rezydencją. Wśród nich na uwagę zasługują stajnie (Marstall) o kolistym kształcie, zbudowane naprzeciw pałacu, oraz miejski kościół, wzniesiony u zachodniego końca Sehloss Strasse.

Linia kolejowa łącząca Arolsen z Kassel została zamknięta: na tej trasie regularnie kursują autobusy, które mają przystanek zarówno na Sehloss Strasse, jaki i na byłym dworcu kolejowym po przeciwległej stronie miasta. Zmierzając do Arolsen, trzeba pamiętać o konieczności przesiadki w Korbach, które przejęło obecnie rolę stolicy regionu Waldeck. Biura informacji turystycznej należy szukać w jego nowych pomieszczeniach przy Landauer Str. 1, tuż na południc od zamku («05681/2030 lub 7011).

Dobry hotel o przystępnych cenach, Robitsch, znajduje się kilka minut drogi na wschód od zamku, przy Wetterburgstr. 15 («05681/3744: ©). Jeśli masz nieco gotówki na zbyciu, możesz zatrzymać się w którymś z dwu wyjątkowych miejsc – Zum Hojbrauhaus, oddalonym o kilka przecznic na zachód od zamku starym dworskim browarze, Kattl- bachstr. 33 («05681/2028: ©), lub Residenzschloss, Kónigin-Emma-Str. 10 («05681/ 8080: ©), stanowiącym część samego zamku. Obydwa hotele prowadzą znakomite restauracje.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>